HaberlerOrtadoğu

“Mısır’ın adalet sistemi acınacak halde”

Uluslararası Af Örgütü, Mısır’da, Mursi’nin de aralarında bulunduğu 106 kişi hakkında verilen idam kararının, “Mısır’ın adalet sisteminin acınacak halde olduğunu gösterdiğini” belirtti.

Uluslararası Af Örgütünden yapılan açıklamada, Kahire Ceza Mahkemesi’nin, darbeyle görevinden uzaklaştırılmış Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin de aralarında bulunduğu 106 kişi hakkında verdiği idam kararıyla ilgili görüş alınması için dosyaları müftülüğe göndermesine ilişkin, şunlar kaydedildi:

“Adil olmayan ağır yargılamaların ardından Mısır mahkemesinin bugün Mursi de dahil olmak üzere 100’den fazla kişinin dosyasının haklarındaki idam kararıyla ilgili görüş alınması için müftülüğe gönderilmesi, Mısır’ın adalet sisteminin acınacak halde olduğunu gösteriyor.”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Af Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Said Boumedouha, mahkemenin bugün Mursi hakkında verdiği kararla, insan haklarını tamamıyla hiçe saydığını vurguladı.

Boumedouha, “Mursi daha mahkeme salonunaadım atmadan önce bile yargılamaları baltalanmıştı. Yasal gözetim olmaksızın, Mursi’nin aylarca kimseyle görüştürülmesine izin verilmemesi gerçeği ve soruşturmalar süresince Mursi’yi temsil edecek bir avukatının olmaması sebebiyle bu geçersiz ve eksik usullere dayalı yargılamalar tam bir saçmalık” ifadelerini kullandı.

Mısır mahkemesi, başkent Kahire’deki Polis Akademisi binasında görülen “casusluk” ve “hapishaneler baskını” davalarında, Mursi de dahil 106 kişinin dosyasının, haklarındakiidam kararıyla ilgili görüş alınması için müftülüğe gönderilmesine karar vermişti.

Nihai kararın 2 Haziran’da yapılacak duruşmada açıklanması bekleniyor. Mısır yasalarına göre, idam dosyaları karara bağlanmadan önce devlet müftüsüne sevk ediliyor. Müftünün görüşü alındıktan sonra mahkeme nihai kararını veriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu