HaberlerOrtadoğu

İsrail-Hamas Savaşı Son Dakika

İsrail ile anlaşma kapsamında verilen 4 günlük insani aranın son gününde Katar’dan son dakika açıklaması geldi… Katar, arabuluculuk çalışmaları sonucu Gazze Şeridi’ndeki insani ateşkesin iki gün daha uzatılması üzerinde anlaşıldığını duyurdu. Hamas’tan yapılan açıklamada ise ateşkesin önceki ateşkesle aynı koşullar altında iki gün uzatılması konusunda Katar ve Mısır ile mutabakata varıldığı belirtildi.

Esir takasında 4. gün tamamlandı – 28 Kasım
İsrail 33 Filistinli mahkumu, Hamas ise 11 İsrailli esiri serbest bıraktı.
İsrailli rehineler Kızılhaç yetkililerine teslim edildi – 27 Kasım
İsrail ordusu, Gazze’de bulunan 11 İsrailli rehinenin ülkelerine getirilmek üzere Kızılhaç yetkililerine teslim edildiğini duyurdu.
Beyaz Saray’dan Gazze’deki insani araya ilişkin açıklama – 27 Kasım
Gazze Şeridi’ndeki insani aranın 2 gün daha uzatılmasının ardından Beyaz Saray’dan açıklama geldi. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, “Hafta sonundaki çabalar sayesinde Gazze’deki insani duraklama iki gün daha uzatılacak. Hamas bu süre zarfında 20 kadın ve çocuğu daha serbest bırakmayı taahhüt etti. Başkan Biden, aranın iki günün ötesine uzatılması için çalışmaya devam edecek” denildi.

ABD Başkanı Joe Biden ise yaptığı açıklamada, “Gazze’ye giden insani yardımların hızlandırılması ve genişletilmesi ile rehinelerin serbest bırakılması için çatışmalara ara verilmesi yönünde sürekli baskı yaptım. Anlaşmanın her yönüyle uygulandığından emin olmak için Katar, Mısır ve İsrail liderleriyle temas halindeyim” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu