HaberlerOrtadoğu

Irak’da Sünni Müslüman ve Camiilerine Saldırılar ..!

Diyala kentinde Sünnilere ait 6 camiye bombalı saldırı düzenlendiği ve Şii milislerin Sünni vatandaşlara saldırdığı iddia edildi.

sadrAA muhabirine konuşan el-Azzaviyye aşireti lideri Ahmet el-Azzavi, Diyala’ya bağlı Mikdadiyye ilçesinde, silahlı Şii milisler tarafından Kadisiyye, Mikdadiyye el-Kebire, el-Orfalli, el-Urube, Kudüs ve Musenne eş-Şibani camilerinin bir kısmının yakıldığını, bir kısmına da bombalı saldırı yapıldığını belirtti.

“Siyah renkli araçları kullanan silahlı kişiler Sünni bölgelerinden 4 kişiyi öldürdü. Mikdadiyye bölgesinde kimliği belirsiz silahlı kişilerin sayısında ciddi artış yaşanıyor” diyen Azzavi, söz konusu kişilerin Sünni vatandaşların evlerini basarak gençlere saldırmaya başladığını söyledi.

“4 CAMİ HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE YAKILDI”

AA’ya konuşan Diyala Milletvekili Raad el-Dehliki de silahlı milisler tarafından kentteki Sünnilere yönelik kaçırma, tehcir ve öldürme girişimleri olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Sünnilere ait 4 cami herkesin gözü önünde yakıldı. Mikdadiyye’de milisler, ‘Ey Sünniler evinizi bırakın Mikdadiyye’den göç edin’ diye anons yaparak, insanlara baskılarını artırıyor. Diyala’da sessiz kalınmaması gereken güvenlik zafiyeti söz konusu. Kentte halen güvenlik kargaşası yaşanıyor. Merkezi hükümetten konuya eğilmesi ve akan kanı durdurmasını istedik fakat Diyala yerine Basra’ya takviye güçlerin gönderildiğini öğrendik. Kentteki suç çeteleri durdurulmadığı takdirde durum kontrolden çıkabilir ve ciddi bir kıyımla karşı karşıya kalabiliriz. Bağdat yönetiminden çağrılarımıza kulak verilmiyor.”

“SÜNNİLER HEDEF ALINIYOR”

Konuyla ilgili açıklama yapan Muttehidun Bloku lideri Usame en-Nuceyfi de Diyala’daki camilere saldırıyı kınayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

irakta-sii-milislerden-bir-vahsi-katliam-daha

“Bu saldırılar, DAEŞ ile mücadelede kan kaybeden ve tehcir edilen tek bir oluşumu (Sünni) hedef alıyor. Bugün de güvenlik makamları tarafından hiçbir şekilde cezalandırılmayan ve hesap sorulmayan bu suç işleyen silahlı gruplar tarafından (Sünnilerin) kanları akmaya devam ediyor. Camilerin yakılması ne demek oluyor. El-Asri bölgesindeki (Diyala) iş yerlerinin yakılması ve vatandaşların öldürülmesi ne demek oluyor. Bu silahlı örgütler, bunların yanında bir de Mikdadiyye’deki Sünni halka bölgesini terk etmesi için çağrı yapıyor.”

Öte yandan Irak’ta yayın yapan yerel el-Şarkiyye televizyonunun Sünni bir muhabiri ve kameramanı, Diyala’da kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu