HaberlerOrtadoğu

Türkleri kaçıran Şii Örgüt video neşretti!

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir stadyumda çalışan 18 Türk işçiyi kaçıran İran ve Esed yanlısı Şii örgüt, işçilerin isimlerini ve örgütün taleplerini okudukları bir video yayınladı.

Videoda, işçilerin arkasında ellerinde otomatik silahla Şii milisler görülüyor.

Kendilerine Ölüm Mangaları ismini veren örgütün talepleri arasında, Kürt petrolünün Türkiye’den ihracatını durdurma, Suriye’de Ceyş-ül Feth’in Fua’a ve Kafrayya’daki kuşatmaların kaldırılmasını sağlama ve Türk askerlerinin Irak’tan çekilmesi var.

Arka planda ‘Emrindeyiz ey Hüseyin’yazılı pankartı dikkat çeken silahlı Şii grup, işçilerin serbest bırakılmaları için bazı şartlar yayınladı:

 

”Serbest bırakılmaları için Türkiye’nin yerine getirmesi gereken şartlar:

1-Silahlı kişilerin Türkiye’den Irak’a geçmesini engellemek,Kürdistan’daki çalıntı petrolün Türkiye toprağından geçmesini durdurmak,
2-Sizin milislerinize [Fetih Ordusu kastediliyor] Foa, Kefreyya, Nubbul ve Zehra bölgelerini kuşatmasını sona erdirmesi ve [Halep ve İdlib’deki Şii bölgelere] gereken yardımların ulaşmasına müsaade etmeleri talimatı vermek,
3-Erdoğan ve partisi bu talepleri yerine getirmediği takdirde Irak’taki Türkiye çıkarları ve temsilcileri en ağır şekilde zarar görecek.”

Irak Spor Bakanlığı tarafından Türk firması Nurol İnşaat’a verilen stadyum ihalesinde çalışan işçi ve mühendisler, Çarşamba sabah 02.00 civarı şantiyeden kaçırılmıştı.

Şii milislerin bölgedeki eylemleri arttı

Al Jazeera’nin yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Sadr bölgesinin bitişiğinde bulunan Habibiye, Şiilerin yoğun olarak yaşadığı ve Şii milislerin güçlü oldukları bir bölge. Bu sebeple IŞİD militanları ya da bölge dışından gelenler bu alana kolaylıkla giremiyor.

Habibiye bölgesinde aktif 42 Şii milis örgüt var. Şii milisleri, Irak ordusu IŞİD’e karşı savaşmak üzere silahlandırıyor ya da bölge halkının da desteğiyle, kendi imkânlarıyla silahlanıyorlar. Bu grupların maaşlarının ödenmesinde son aylarda gecikmeler yaşanıyor ya da eksik ödeme yapılıyor.

Kaynaklar, bunun sonucu olarak son aylarda bu Şii milis örgütlerin haraç toplama, hırsızlık gibi eylemlerde bulunmaya başladığı bilgisini veriyor.

IRAQ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu