HaberlerOrtadoğu

Şia, Türbe savunucusu mu? Yağmacı mı? ! Sahabe düşmanı mı?

Şiaların kutsal haremlerini savunmak için Suriye’ye gittiklerini söyleyen İran askerleri ve ona bağlı diğer Şia gruplardan Fatihin üyesi bir kişi meşhur Hz.Halid bin Velid adındaki camiyi ele geçirdiklerinde yaptıklarını şöyle özetlemiş:

“Ben başından beri bu camiden [Halid Bin Velid’ten dolayı] nefret ederdim.

“Fatimiyun ile birlikte caminin tabelasını yok ettik ve o uğursuz haramzadenin ismini oradan kaldırdık!”

Halid Bin Velid Hz. Muhammed’in (aleyhisselam) en büyük sahabelerinden biridir ve “Seyfüllah’il Meslul” (Allah’ın çekilmiş kılıcı) lakabıyla bilinmektedir. Müslümanların yaptığı savaşlardan yaklaşık 100’ünde ön saflarda savaşan Halit Bin Velit İran ve Suriye’nin Müslümanların eline geçmesinde önemli rol almış ve Hz. Ebubekir’in halife seçilmesi için de çaba harcamıştır. İranlıların neden bu bumarek sahabiden nefret ettikleri de aşikardır!

Not: İranlı Şi güçlerin içinden Yağmaların boyutunu gören bazı kişilerin de bu duruma itiraz ettikleri ortda. Cami duvarına yazılan Farsça bir yazıda şöyle geçiyor “Müslümanların mal mülküne el uzatmak haramdır!”

Bir diğer yazıda ise Arapça “Asla Müslümanların evlerine girmeyin, haramdır” diye geçiyor ve Suriye’de Esed lehine savaşan İranlılar ve İran’a bağlı Şia grupların bölge halkının evlerine girdiğini gösteriyor.

Uluslararası Af Örgütünün Şia grupların bölge halkına yaptıkları konusundaki 28 sayfalık raporu okumak için:
https://goo.gl/z3oy7Y

İranlı ve Iraklı Şia grupların Tikrit’e girdiklerinde Sünnilere yaptıklarını okumak için İnsan Hakları Gözlemciler Örgütünün raporuna bakın :
https://goo.gl/Fuh5qq

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu