HaberlerOrtadoğu

Irak Şia’sından Sünnilere İŞkence & Etnik Temizlik (video) ..!

İnfaz edilecek sivillerin kulağını kesti! (Video)

Irak’ta uzun yıllardır devam eden savaşta bölgede yaşayan Sünni halk zor günler geçiriyor. Şii çoğunluğa sahip Şii güçlerin ele geçirdiği bölgelerde yaşayan masum siviller, Iraklı Şii güçlerce keyfi olarak tutuklanıp akılalmaz işkencelere uğruyor. Öte yandan Iraklı aktivistler, Şii/Caferi milislerin Iraklı Sünni halka uyguladığı işkence görüntülerini paylaştı.

sadrIrak Ordusuna ve Irak Menşeili Mukteda El-Sadr‘ın başında olduğu Şii  Fetih Ordusuna  ait birlikler, Sünni sivillere yönelik işledikleri insanlık dışı işkence görüntüleri sosyal medya üzerinden yayınlamayı sürdürüyor.

Vahşet görüntülerinde, Irak askerlerinin bölgede yaşayan Sünni sivilleri IŞİD bahanesiyle topluca gözaltına aldıkları ve işkence ettikleri görülüyor. İşkencenin dozunu artıran Irak askerleri, elleri bağlanmış bir sivilin kamera karşısında kulağını keserek poz verdiği o anlar bölgede Sünni sivillere uygulanan katliam ve vahşetin ne dereceye vardığını bir kez daha gözler önünü seriyor.

Irak ordusu, IŞİD’in geçen haftalarda ana üslerinden birinin bulunduğu Ramadi kentini geri almak için harekete geçmiş kentte 300 IŞİD mensubunun kaldığını duyuran Irak ordusu ve Şii milis güçler, 72 saat içinde de Ramadi’nin tamamen geri alınacağını açıklamıştı.

ABD liderliğindeki koalisyon uçaklarının hava desteğini alan Irak ordusunun IŞİD’in kontrolündeki Ramadi’ye girdiği belirtildi.

ETNİK TEMİZLİK

Öte yandan sosyal medyaya düşen bir görüntü bölgede Irak Ordusu ve Şii milis güçlerin bölge halkına uyguladığı baskı gözler önüne serdi. Irak Ordusu ve Şii milis güçler sürekli Irak’ta ele geçirdiği bölgelerde yaşayan Sünni sivillerin ev ve işyerlerini yağmalarken bazende ev ve işyerlerini yakarak kullanılmaz hale getirdiği biliniyor.

SÜNNİ SİVİLLER KEYFİ TUTUKLANIYOR VEYA İŞKENCEYLE ÖLDÜRÜLÜYOR

Sünni halk, Şii milis güçlerce keyfi tutuklama veya işkenceden geçirilirken bazen de toplu şekilde katliama maruz kalıyor.

Iraklı medya aktivistleri tarafından yapılan açıklamada, Irak Ordusu tarafından yayınlanan bir görüntüde 1300 Sünni sivil erkeğin IŞİD bahanesiyle gözaltına alındığı ve daha sonra kurşuna dizildiği belirtildi. Görüntüde elleri arkadan bağlanmış yüzlerce kişi görülürken, bu sivillerin Iraklı komutanın kötü muamelesiyle karşılaştığı kameralara yansıdığı görülüyor.

İŞKENCELER ÇEŞİTLİ ŞEKİLDE UYGULANIYOR

Öte yandan Iraklı aktivistler, sosyal medya hesaplarından, Irak ordusuna bağlı Şii milis güçlerin ve Irak hükümet askerlerinin sivil masum Sünnilere işkence yaptığı görüntüleri paylaştılar.

İran destekli Irak hükümetine  bağlı asker ve Şii milis güçlerin bölgede yaşayan sivillere yönelik uyguladığı işkencenin anbean görüntüleri ortaya çıktı.

Dünya kamuoyunda büyük tepkilere neden olan ABD’nin Irak’ta sivillere yönelik işkence görüntülerinin benzerlerine artık Irak askerlerinin de sık sık görüntüleri sosyal medyada paylaşılıyor.

ATEŞTE YAKMA,ELEKTRO ŞOK İLE İŞKENCE VEYA SÜREKLİ VE ŞİDDETLİ ŞEKİLDE DAYAK İŞKENCESİ

Irak ordusuna bağlı asker ve milis güçlerin kendi amatör kameralarıyla çektiği bazı insanlık dışı görüntülerde, evlere baskın düzenleyerek tutukladıkları sivillerin kimisi işkenceden geçirilirken kimileri de ateşte yakıldığı görülüyor.
Yakaladıkları insanlara ağır küfür ve hakaretler savuran Irak askerleri, bir taraftan yerde yatan sivilleri ağır işkence ettiği kameraya yansıyor.
Sosyal medyaya düşen Iraklı Şii militanların Sünni sivillere uyguladığı insanlık dışı görüntüler 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu