HaberlerOrtadoğu

Zeytin Dalı Harekâtı: İki Avrupalı PKK/PYD’lı Öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin  Afrin’de PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’ye yönelik yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtı’nda iki Avrupalı örgüt mensubunun öldürüldüğü ortaya çıktı.

Suriye-Türkiye sınırındaki Afrin bölgesinde devam eden Zeytin Dalı Harekâtı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) öldürdüğü PKK/PYD mensuplarına ilişkin sosyal medyaya yansıyan bilgilerde bazı Avrupalı şahıslara rastlandı.

Buna göre harekât sırasında “Baran Galicia” kod adlı İspanya uyruklu Samuel Prada Leon ile Kendal Breizh kod adlı Fransa uyruklu Olivier Francois Jean Le Clainche, geçen hafta öldürüldü.

PKK/PYD içinde Avrupa ülkeleri ve ABD’den çok sayıda yabancı militan bulunduğu biliniyor. Batı ülkeleri IŞİD içinde savaştığı tespit edilen militanlar için yoğun istihbari ve adli takibat yaparken, PKK/PYD saflarında bulunup ülkesine dönenlere farklı muamelede bulunuyor. Batılı yetkiler, PKK/PYD’yi tehdit olarak görmedikleri için bu kimseler hakkında adli kovuşturma yapmıyor ya da yapılan kovuşturmalar formalitede kalıyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu