HaberlerOrtadoğu

YPG Halep’de sivilleri göçe zorluyor!

Suriye’de PYD’nin silahlı kanadı YPG güçlerinin Halep’in Munbic ilçesine bağlı doğudaki Sırrin beldesinde binlerce kişiyi tehcir ettiği bildirildi.

 

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’ye bağlı YPG militanlarının Halep’in Munbic ilçesine bağlı doğudaki Sırrin beldesinde binlerce kişiyi göçe zorladığı bildirildi.

AA muhabirinin Sırrin’deki kaynaklardan edindiği bilgiye göre, PYD’nin silahlı kolu YPG militanları ile Burkan el-Fırat birliklerinin denetimini IŞİD’ten aldığı Sırrin beldesinde yaşayan binlerce sivili göçe zorladı.

Göç ettirmenin ülkenin iç kesimlerine doğru yapıldığını ifade eden kaynaklar, “YPG’li teröristler halkı koyun gibi kamyonlara bindirerek beldeden farklı yönlere gönderdi. Halk, kıyafetleri haricinde hiçbir şey almadı. YPG Sırrin’de insan haklarını ihlal ederek halkı zorla göçe zorladı” dedi.

YPG militanlarının, evlerini terk etmeyenleri ise “DAEŞ üyesi olmak” iddiasıyla alıkoyduğunu ifade eden kaynaklar, binlerce kişinin, YPG’nin baskılarıyla ülkenin farklı bölgelerine göç ettiğini dile getirdi.

Rakka’nın kuzeyindeki Suluk beldesine bağlı Rinyan köyündeki halkın da göçe zorladığını aktaran kaynaklar, YPG’nin Rakka’nın Tel Abyad ilçesinin güneyinde yer alan El Tuveyhne köyünü kuşattığının ve bazı sivilleri alıkoyarak hapsettiğinin altını çizdi.

YPG güçleri daha önce Rakka kentinin kuzeybatısında yer alan çoğunluğu Türkmen olan Hamam Türkmen beldesinde halkı göçe zorlamış, evlerini terk etmeyenleri de koalisyon güçlerinin hava saldırılarına hedef göstermekle tehdit etmişti.

Haziran ayında PYD ile Burkan el Fırat güçleri Rakka’nın kuzeyindeki Tel Abyad ilçesinin kontrolünü IŞİD’ten almıştı. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava şemsiyesiyle gerçekleştirilen Tel Abyad operasyonu sonrası ilçedeki Arap ve Türkmen halk göç etmek zorunda kalmış, Türkiye’nin Akçakale ilçesine sığınmıştı. Olayların durulmasından sonra evlerine geri dönmek isteyen siviller YPG’nin engellemelerine maruz kalmışlardı.

 

SURİYE

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu