HaberlerOrtadoğu

Tekrar Aynı Masadalar ..!

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif, nükleer müzakereler için bir araya geldiler.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif, nükleer müzakereler kapsamında İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya geldi.
Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmelere ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, Avrupa Birliği Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Helga Schmid ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman da katıldı.
Müzakerelerin ardından otelden ayrılan Kerry, görüşmelerin “çok iyi” geçtiğini söyledi.
 
Arakçi ise görüşmelere 4 Haziran Perşembe günü Viyana’da devam edeceklerini,  Zarif ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un ise Perşembe günü Moskova’da bir araya geleceklerini ifade etti.
ABD ve 5+1 ülkeleri İran’ın askeri tesislerin denetime açılmasını istiyor ancak İran bu isteğe sıcak bakmıyor.
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi İran’ın askeri sitelerinin denetlenmesi ve nükleer bilim adamlarıyla görüşülmesinin gündemde olmadığını belirterek, “Biz karşı tarafı, denetim ve görüşme konusunun asla gündemde olmayacağı konusunda bilgilendirdik” değerlendirmesinde bulunmuştu.
Öte yandan İran’ın Kum kentinde din adamları ve öğrencilerinden oluşan bir grup, “nükleer müzakerelerin ABD yönetimi tarafından yapılan tehdit içerikli açıklamaların gölgesinde devam etmesini” eleştirdi.

Kum’da ki Feyziye Medresesi’nde toplanan ve kendilerini Ruhaniler olarak adlandıran bir grup, ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi beş üyesi ile Almanya’dan oluşan “5+1 grubu” arasında yürütülen müzakerelere dair görüşlerine destek verdiklerini ilan etti.

İmzalanması öngörülen olası bir nükleer anlaşmanın arifesinde ABD tarafından yapılan tehdit içerikli açıklamaları kınayan göstericiler, İranlı nükleer müzakere heyetine “ABD’ye güvenmemeleri gerektiği” yönünde çağrıda bulundu.

Ellerinde dini lider Hamaney’in ve geçmiş yıllarda faili meçhul suikastlerde hayatını kaybeden nükleer bilim adamlarının fotoğraflarını taşıyan göstericiler, sık sık “ABD’ye ölüm”, “İsrail’e ölüm”, “Şeytanla anlaşmak, Kuran’a ihanettir”, “Askeri denetim? Ne boş bir hayal”, “Damarlarımızdaki kan, dini liderimize hediyedir” ve “Hamaney cihat hükmü verirse vay halinize! O zaman dünyanın tüm orduları karşımızda duramaz” şeklinde sloganlar attı.

Kalabalık adına okunan ortak bildiride, Ruhaniler “rejimin kırmızı çizgilerini aşmamak, dini liderin görüşleri doğrultusunda hareket etmek, yaptırımların tek aşamada kaldırılması, askeri tesislerde her türlü denetimin yasaklanması ve nükleerci bilim adamlarıyla mülakatın yasaklanması” şartıyla nükleer müzakere heyetini desteklediklerini açıkladı.

Göstericiler ayrıca İran meclisi milletvekillerine nükleer müzakereleri daha sıkı denetlemeleri ve İran halkının nükleer enerji haklarını korumaları çağrısında bulundu.

Kum milletvekilleri Hüccetülislam Muhammed Rıza Aştiyani, Ahmed Emirabadi, Tahran milletvekilleri Hüccetülislam Mahmud Nebeviyan ve Haddad Adil de gösteriye katılarak gruba destek verenler arasında yer aldı.

CENEVRE

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu