Güney AsyaHaberler

Tacikistan’da yaşanan insan hakları ihlalleri raporu

Tacikistan İslami Diriliş Partisi’nin Eylül 2015’te kapatılması, üyelerinin hapsedilmesi, hapiste tutulan kişiler hakkında insan hakları ihlalleri ve Müslüman Tacik halkına yönelik baskılarla ilgili gündem oluşması üzerine, Türk ve Rus avukatlardan oluşan Tacikistan İnsan Hakları İnceleme Heyeti, 21-23 Ocak tarihlerinde bu ülkeye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Heyet, yaptığı ziyaretin ardından Tacikistan’da yaşanan insan hakları ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporu, Fatih’te düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna duyurdu.

TACİKİSTAN RAPORU  (İNDİR)Tacikistan_tajikistan

Uluslararası Hukuk Merkezi Başkanı Cihat Gökdemir, toplantıda yaptığı konuşmada, dünyada Müslümanlara yapılan zulmün yalnızca Suriye ve yakın coğrafyada değil, hala Rusya’nın etkisi altında olan ülkelerde de devam ettiğini söyledi.

Tacikistan’da yaşanan ihlallerin artık katlanılmaz boyuta geldiğini ifade eden Gökdemir, dünya kamuoyunun baskısı olmadan Tacikistan’daki zulümlerin bitmeyeceğine inandıklarını dile getirdi.

“BASKILARA SON VERİLMELİ”

Heyet tarafından hazırlanan raporun sonuç bölümünde, şu ifadelere yer verildi:

“Tacikistan hükümeti, halkına uyguladığı tüm baskılara son vermelidir, Tacikistan İslami Diriliş Partisi’nin yönetici ve üyeleri ile diğer tüm düşünce suçluları derhal serbest bırakılmalıdır. Öldürme, işkence ve tüm insanlık suçlarından sorumlu olanlar cezalandırılmalıdır.

İslam dünyası, Tacikistan’da yaşanan ihlallerin izale edilmesi için derhal gerekli girişimlerde bulunmalıdır. Gazeteciler ve gazeteci örgütleri, Tacikistan’da tutulan gazeteciler için dayanışma içerisinde olmalıdır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu