HaberlerOrtadoğu

ŞİA & İŞİD Dayanışması .. Tuzhurmatu’da Sünnilere şiddet !

Abd Desteği İle Silahlı Şii milislerin, İŞİD (deas) ‘den zorlu bir direniş göstermeden geri aldığı  Irak’taki  Selahaddin ilinin Tuzhurmatu ilçesinde Sünnilere karşı  kavga, öldürme ve yaralama gibi olaylar arttı.

Irak’da   Sadr’a Bağlı Şii milislerin İŞid’den aldığı her bölgede aynı akibet yaşanıyor …!

_____________________

Irak’ta çevresi IŞİD’ten alınan Selahaddin ilinin Tuzhurmatu ilçesinde Sünniler ile Şiiler arasında gerginlik yaşanıyor. Peşmerge ve Şii milislerden oluşan Heşdi Şabi’nin (Halk Toplulukları) güvenliği sağladığı Türkmen ilçesi Tuzhurmatu’da silahlı çatışmalar, gruplar arasında kavga, öldürme ve yaralama gibi olaylar arttı.

İlçeden yaşanan gerginliğin nedeni olarak taraflar birbirini suçluyor. Kürtler, şiddet olaylarının sorumlusu olarak “Şii milisleri” gösteriyor.

AA muhabirine konuşan Tuzhurmatu Meclisinin Kürt üyesi Kemal Ahmet, ilçede neredeyse her gün cinayet ve adam kaçırma olaylarının yaşandığını belirterek, ilçede mezhepsel ve etniksel çatışmalar başladı.  Bunların başlıca sorumlusu Şii silahlı milislerdir. Bu milisler, intikam duygusuyla hareket ediyor. Bunlar, geçmişte Şii Türkmen mahallelerine yapılan saldırıların intikamını almak istiyor” dedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Tuzhurmatu 11. Büro Başkan Yardımcısı Hasan Baram da Heşdi Şabi’nin ilçeye gelmesinden sonra sorunların çıktığını, özellikle Sünni Arapların hedef alındığını söyledi. Mezhepsel nedenlerle insanların öldürüldüğünü anlatan Baram, “Hiçbir zaman IŞİD’in yaptıklarından yana değiliz. Ancak bir vatandaşın evinin önünde öldürülmesi de IŞİD’in yaptıkları ile eşittir” diye konuştu.

Tuzhurmatu’da bir dayatma siyaseti olduğunu ileri süren Baram, şunları söyledi:

“Tuzhurmatu Belediye Başkanlığı seçiminde bir Kürt aday kazandı. Selahaddin vilayeti de bu seçimi onaylamasına rağmen Bağdat’taki Şii taraflar, bu makama Kürt olmayan birini atamak istiyor. Tuzhurmatu’daki eğitim fakültesi dekanlığına bir Kürt seçildi. Fakat Irak Yüksek Eğitim Bakanlığı buraya bir Türkmen atadı. Özellikle Irak’taki Kürt milletvekilleri, Tuzhurmatu’da yaşananları Irak Parlamentosu’nun gündemine taşımalıdır. Yoksa ilçeyi kötü bir gelecek bekliyor.”

 

KERKÜK

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu