Dârul Harb FetvalarıHelal-HaramSual & CevâbZekât-Fıtra-Sadaka

Şerîat-ı Muhammediyye’de, dâru’l-harbde vergi kaçırmanın hükmü nedir?

Süâl: Şerîat-ı Muhammediyye’de, dâru’l-harbde vergi kaçırmanın hükmü nedir?

Cevâb: Umûmî olarak lâzıme olmakla birlikde, dâru’l-harbde ömür sürmek mecbûriyyetinde kalan müslimin, dâru’l-harbin adamları tarafından, vergi kaçırdığının tesbît edilmesiyle kesilen cezâ netîcesinde müslimînin her nev’ kaybının, dâru’l-harbin/keferenin ise, her nev’ kazancının kat kat olması gibi, büyük zarara uğrama ihtimâlinin büyük ölçüde bulunması hâlinde, işbu ihtimâl-i kebîre binâen, dâru’l-harbde bâzı vergileri vermek câiz olur.

      Zirâ, dâr-ı dünyânın tamâmı dâru’l-islâm oluncaya değin, işbu dünyâda (vücûd bulması hâlinde, dâru’l-islâm) müslimîn ile dâru’l-harb/kefere beyninde fiilî veyâhûd hükmî olarak devâmlı harb hâlinin esâs olması hasebiyle, müslimînin düşmanı olan, Allâh -Celle Celâluhu- ve Resûlü Hz. muhammed -Aleyhi’s-selâm- ile Şerîat-ı garrâ düşmanı dâru’l-harbe vergi vermekle, dâru’l-harbin/keferenin (mevcûd olması hâlinde, dâru’l-İslâmın) müslimînin ise, zayıflamasına sebeb olunmakdadır ki, böylece sūret-i kat’iyyede, dâru’l-harbin küfür üzre olan nizâmının (yânî zulmün) devâm etmesine hizmet ve dâru’l-harbin dâru’l-islâma tehavvül etdirilmesi dâvâ-i kutsiyyesinin hilâfına hareket, edilmiş olur.

CEMÂL ÜNAL

İslâm Devletler Huḳūḳu

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Benim söyle bi durumum var viyanada yasiyorum. Issizlik parasi aliyorum. Düsük sigortali bir iste calisirsam issizlik maasim kesilmiyor. Bu durumda bir firmayla anlasmali olarak yüksek maasla calisip sigortami ve gelirimi düsük göstererek gelen issizlik maasini almam caiz olurmu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu