HaberlerOrtadoğu

Peşmerge, PKK’dan sonra Şiileri de püskürttü ..

Kuzey Irak’ta Peşmerge güçleri PKK’yı Sincar’dan çıkardıktan sonra İran destekli Bedir Tugaylarıyla da çatışmaya başladı.

Irak’ın Selahattin iline bağlı Tuzhurmatu’da saat 11:00’ de Peşmerge güçleriyle İran destekli Şii Bedir tugayları arasında başlayan çatışmada en az 5 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

Bedir Tugayları Tuzhurmatu üyesi Cengiz Rahim, ilçenin 3 km güney batısındaki Bastamlı yolunda tugayda görev yapan izinli militanları taşıyan araca Kürt Bölgesel Yönetimi askerleri olan Peşmergelerin kurduğu kontrol noktasından ateş açılması sonucu 3 Şii militanın öldüğünü, 1militanlarının da yaralandığını söyledi.

Bu olayın duyulmasının ardından ilçe merkezi karıştı ve kimliği belirsiz silahlar tarafından Tuzhurmatu Devlet Hastanesi’ne silah ve rotek saldırısı düzenlendi. Saldırıda 2 kişi hayatını kaybederken 4 kişi de yaralandı.

KYB’nin Tuzhurmatu bürosu ilişkiler sorumlusu Fuad Kakel de Şii milislerin ilçenin dışındaki taş fabrikasında çalışan 15 Kürt vatandaşı alıkoymasına karşın, misilleme olarak Kürtler de 15 Şii’yi alıkoyduğunu ileri sürdü.

PEŞMERGE KOMUTANI: BU HAREKETLERİ KABUL EDİLEMEZ

Kerkük Güney Bölgesi Peşmerge Komutanı Şeyh Cafer Mustafa ise “Haşdi Şabi’nin bu hareketleri kabul edilemez. Eğer aynı tavırları sürdürmeye devam ederlerse sert karşılık görürler” dedi.

Mustafa, Haşdi Şabi güçlerine ait bir konvoyun Peşmerge kontrol noktasından geçerken “Uygunsuz hareketlerde” bulunması nedeniyle çatışma çıktığını belirterek, bunun tekrarlanmaması gerektiğini ifade etti.

Mustafa, Haşdi Şabi’nin Peşmerge güçlerine karşı “sorumsuzca” davrandığını ileri sürerek, “Haşdi Şabi, Kürdistan güçlerine karşı muamelesi ulusal ahlaka sığmaz. Bunların Peşmergeye bakışı DAEŞ gibidir” dedi.

SÜNNİLERİ ÖLDÜRÜYORLAR

Haşdi Şabi milislerinin bölgedeki Sünnilere yönelik “Büyük zulümler işlediğine” dikkati çeken Mustafa, “Sünni olduğunu bildikleri kişileri yakıyorlar. Adı Ömer olanları öldürdüklerini biliyoruz. Haşdi Şabi, bölgede tehdit unsurudur. Çünkü Sünni Kürtlerin ve Arapların oralarda yaşamasını istemiyorlar. Bunun için de her türlü yola başvuruyorlar” ifadelerini kullandı. Mustafa, Haşdi Şabi’nin Kürtlere ve Araplara yönelik “düşmanca tutumundan vazgeçmesi” çağrısında bulunarak, şunları kaydetti:

“Kimse bunların ne olduğunu ve kime hizmet ettiğini anlayamıyor. 20 çeşit silahlı grupları var. Kuruluş amaçları da yalnızca talan, yağma, korkutma öldürme ve zulümdür. Şimdi de Irak Ordusu’nun yerini almışlar. Ana karargahı da durumdan haberdar ettik. Onlar da bizzat gelip duruma el koyacaklarını ve bu tür olayların bir daha tekrarlanmayacağı sözünü verdiler.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu