HaberlerOrtadoğu

Krallar, Sofralar ve Kediler: Şii Liderin Acınası Hali

Irak’ta mezhepçi politikalarıyla tüm dünyanın tepkisini çeken Nuri el Maliki’ni yerine geçen yardımcısı Şii lider Haydar el Abadi’nin ABD’de Obama tarafından aşağılandığı görüntüler hala tartışılıyor. Maliki döneminde Irak’ta 6 bine yakın Sünni kadın hapisteydi ve çoğu tecavüz dolayısıyla hapisteydi. Şii lider Abadi de Maliki politikalarını sürdürmeye devam etti.

ABD’nin ise saygı duymadığı Şii liderleri sahada taşeron olarak kullanılıyor…

Irak’ta mezhepçi politikalarıyla tüm dünyanın tepkisini çeken Nuri el Maliki’ni yerine geçen yardımcısı Şii lider Haydar el Abadi’nin ABD’de Obama tarafından aşağılandığı görüntüler hala tartışılıyor. Maliki döneminde Irak’ta 6 bine yakın Sünni kadın hapisteydi ve çoğu tecavüz dolayısıyla hapisteydi. Şii lider Abadi de Maliki politikalarını sürdürmeye devam etti. ABD’nin ise saygı duymadığı Şii liderleri sahada taşeron olarak kullandığı iddia ediliyor.

Eski zamanlarda kralların sofralarında gecen kedilerin çoğu zaman aslında onları evlerinde barındıran krallar tarafından aşağılanıp kovulduğu bilinir. Kedi kralın sevdiği bir hayvandır ancak hiç bir zaman onun sofrasına da layık görülmez. Bu nedenle efendi-taşeron ilişkisi olan kesimlerin aynı ortamda eşit muamele görmemesi ve aşağılanması üzerine Kral-Kedi betimlemesi sık sık yapılır.

Irak’ın İran ve ABD destekli Şii lideri Haydar el Abadi’nin ABD Başkanı Barack Obama tarafından aşağılanması da Arap aleminde alay konusu oldu. Sık sık “Heyhat Minne ez Zille” (Zillet bizden uzaktır) sloganları atan Şii ayetullahlar ve liderlerin Obama tarafından aşağılanması Arap aleminde “Şii liderler hep zelildi ve efendileri de onları zelil saydı” yorumlarına neden oluyor.  Görüntülerde Haydar el Abadi ABD Başkanı Obama’nın yanına gidiyor. Ancak Obama Irak’ta Sünni halka karşı ABD tarafından desteklenen Caferi lidere sırtını dönüyor. Bir süre şaşkınca bekleyen Abadi’nin tercümanı ise el işareti ile “yapacak bir şey yok” diyor. Obama’nın kıçını döndüğü  Abadi daha sonra saatine bakarak utanç içinde olay yerinden ayrılıyor. İşte o çok tartışılan görüntüler.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu