HaberlerOrtadoğu

Kerkük’te İran bayrakları!

Tahran, Ankara’nın safındaki Barzani’yi etkisizleştirip, PYD’ye verilen Suriye’nin kuzeyine Kerkük’ten ulaşacak.

Türkiye ve dünya Suriye’deki krizle uğraşırken İran, Kerkük’ün kontrolünüPKK’yı kullanarak ele geçirmek için harekete geçti. Irak’ta Bağdat yönetimi mart ayının ilk haftasında Musul operasyonu için harekete geçmeye hazırlanırken, İran ise kendi kontrolünde tuttuğu 8 bin kişilik Şii silahlı grupları Kerkük’e sevk etti bile. Şii gruplardan ‘Haşti Şababi’ ile hem Kerkük’e hem de Suriye sınır hattında Sünni Arapların yaşadığı Havice’ye saldırmayı planlayan İran, Türkiye ile stratejik ilişkiler geliştiren Kürt bölgesi başkanı Mesut Barzani’yi ‘çevrelemek’ için düğmeye bastı. Tahran yönetimi, PKK ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) eliyle Irak’ın kuzeyinde kontrolü ele geçirmeyi hedeflerken, son aşamada ise Kürt bölgesi-Kerkük-Suriye sınır hattını birleştirmeyi amaçlıyor.

BARZANİ’Yİ ÇEVRELEYECEKLER

İran, bu planı devreye sokmasıyla birlikte bölgede diplomatik alanda iki dengeyi altüst edecek. İlk olarak Türkiye ile stratejik ilişkiler geliştiren Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin bölgedeki gücünü kıracak ve Kürt bölgesi Erbil, Dohuk ve Şengal’den ibaret kalacak.

İkinci olarak ise Kerkük gibi stratejik bir kenti ele geçirerek bölgedeki enerji kaynakları ve enerji yol haritasını yeniden şekillendirecek. IŞİD krizinin giderek derinleşmesiyle birlikte Irak’ı ve Suriye’yi yeniden şekillendirmeyi hedefleyen İran, Türkiye başta olmak üzere tüm dünyayı Azez ile oyalarken, diğer yandan hızlı bir şekilde Kerkük planını devreye sokuyor. Son 9 aydan buyana Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu KYB ve PKK ile Kerkük planı üzerine çalışan Tahran yönetimi, şimdi bu planı adım adım devreye sokuyor.

KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI

Bir yandan Kürt grupları ayrıştıran, diğer yandan da Şii Türkmenler üzerinde tehlikeli ve geri dönülmesi güç planlarını uygulamaya sokan İran, geçtiğimiz hafta Kerkük’te İmam Humeyni Kültür Merkezi‘nin açılışını yaparak kentteki kültürel dokuya müdahale edeceği sinyallerini verdi. İran dün itibariyle Kerkük’teki kültür merkezinde bayrağını dalgalandırmaya başladı.

ÖRGÜTÜ BURAYA TAŞIMIŞ!

KYB ve Şii Türkmenler üzerinden Kerkük pazarlıkları başlatıldığı belirtilirken, IŞİD’in Kerkük’e yöneldiği süreçte İran’ın da PKK’lıların Kandil’den inip Kerkük kent merkezine gitmelerinde aracı olduğu öğrenildi. PKK’yı bölgedeki siyasi gruplara “PKK sizi IŞİD’den kurtarmak için geldi” diye pazarlamaya çalışan Tahran, bir sonraki adımda, ‘Rojava koridoru’ ile Kerkük üzerinden Akdeniz’e açılma planını hayata geçirecek. Hatırlanacağı gibi PKK’nın Kandil’den Kerkük’e gelişine, o dönemde kimse tepki göstermemişti. Tahran, Suriye krizinin en başından buyana İran-Irak ve Suriye hattı oluşturmak için sahada çaba sarf ediyor. Ancak bölgedeki hareketlilik İran’ın bu planı hayata geçirmesine izin vermiyordu. Ancak Azez krizi ile birlikte dünya Azez’de olan bitenle ilgilenirken İran sessiz sedasız Kerkük operasyonunun fitilini ateşledi.

Iraq / Kerkuk

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu