HaberlerOrtadoğu

İranlı Şii Ayetullah: “Sünniler Batıl Din’e inanır!”

+ İran’ın meşhur ayetullah’ı ve dini lider Hameneyi’nin yakın arkadaşı Sünnilerin “hak olmayan dine” mensup olduğunu söyledi!

+ Misbah Yezdi: İranlı Sünniler Şiilerle eşit haklara sahip olmamalıdırlar!

İran’ın meşhur Ayetullahlarından ve dini lider Ali Hameneyi’nin en yakın arkadaşlarından biri olan Ayetullah “Muhammed Taki Misbah Yezdi” Müslüman Sünnilerin “Hak olmayan dine” inandıklarını söyledi ve “Daha az taassuplu Sünnilerin daha hızlı hak dinine (Şiiliğe) geçmesi için Şii kitapları Sünnilerin arasında dağıtmak gerekir” dedi!

İran’da Sünni düşünceleri izah eden ve Sünnilerin savlarını açıklayan kitap basmak yasak!

İrancılık yapmanın da görnüşe göre mantıklı bir şey olduğunu belirten Şii din adamı, İran’daki Sünnilerin Şiilerle eşit haklara sahip olmadığını vurguladı!

Kum Kentindeki “İmam Humeyni Şii Dini Medresesinin” başkanı ve İran’ın dini liderini belirleyen Hübregan Meclisinin üyesi Misbah Yezdi, Şiileri İslam’ın temelini idrak eden tek Müslüman grup olarak nitelendirdi.

“Müslümanların din nimetinden eşit şekilde yararlanmadığını” öne süren Şii Ayetullah 3 halifeyi de eleştirdi ve “bazı kişisel garezler Peygamberin ehl-i beyti’nden yeterince yararlanmaya izin vermedi” dedi.

Sünnileri Şii yapmak için yöntemler de belirleyen bu İranlı Ayetullah, Sünniler için sarf ettiği bütün küfürlere rağmen “Sünnilerle Şiilerin yakınlaşması için Ehl-i Sünnet’in Şiilerden kin beslemesine yol açacak davranışlardan uzak durmak lazım” dedi ve Sünnilerin Şii olması için“Sünnilerin arasında Şii inanç kitaplarını yaymak gerekir ve böylece daha az taassubu olanlar hak dinine (Şiiliğe) ulaşacaklardır” dedi!

Fotoğraf: Sünni karşıtı Şii din adamı Ayetullah Misbah Yezdi “Allah’ın temslicisi” dediği Hameneyi’yi hastanede ziyaret ediyor!
Fotoğraf: Sünni karşıtı Şii din adamı Ayetullah Misbah Yezdi “Allah’ın temslicisi” dediği Hameneyi’yi hastanede ziyaret ediyor!

İran’da Şii inancına dayalı kitaplar devletin parasıyla çok yüksek tirajlarda basılıp özellikle Sünni bölgelerdeki okul ve kütüphanelere gönderiliyor.

İran’da Sünnilere kendi inançlarını açıklayan, izah eden kitap basmak yasak! Devlet denetimi altında olan kitap sektöründe Sünni âlimlerin düşüncelerini özgürce ifade edecek kitapların basılmasına izin verilmiyor, ancak Şii devlet, Sünnilerin değerlerine hakaret içeren çeşitli kitapları bastırıp Sünni bölgelerde dağıtıyor!

80 yaşındaki İranlı Şii din adamı İran’da Sünnilere karşı olan en büyük Şii din adamlarından biridir. İran’ın dini lideri Ayetullah Hameneyi ile yakın bir ilişki içerisinde olan bu şahıs İran’ın eski dini lideri ve “İslam Cumhuriyeti Devleti’nin” kurucusu Ruhullah Humeyni’nin de talebesi olarak ders almıştır.

Şii Dini lider Hameneyi’ ye itaat etmenin Allah’a itaat etmek ile aynı olduğunu söyleyen bu Şii âlim seçime de inancı olmadığını defalarca dile getirmiş Hameneyi’yi Şii imamların halefi olarak tanıtmıştır.

İran’ın dini lideri Ayetullah Hameneyi de bunun karşılığında onun hakkında “Ben 40 yıla yakındır Misbah efendiyi tanıyorum ve zat-i âlilerine İslam’ın temel konuları konusunda bir fakih, filozof, düşünür ve düşünce sahibi olarak saygım vardır” diyor.

Kaynaklar:
http://dw.com/p/1BRcE
http://dw.com/p/1GSJk

Misbah Yezdi’nin web sitesi:
http://mesbahyazdi.ir/

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu