HaberlerOrtadoğu

İran’da idam edilen Kürt gencin son vasiyeti [Türkçe altyazılı]

17 yaşında tutuklandı… 20 yaşında idam edildi… Onun tek suçu vardı, bilinçli bir Sünni Müslüman olmak, Halifeler ve Müminlerin anası Hz. Aişe’yi savunmak ve bu Şii İran’da en büyük ceza ile sonuçlanıyordu.

Derdi din olduğu için İranlılar ona sahip çıkmadı, eline silah almadığı için “Kürtlerin hakkını savunduğunu iddia eden” hiçbir kuruluşun ona sahip çıkmadığı gibi. Ve o “İslam Cumhuriyeti” adıyla bildiğimiz İran’da, gerçek İslam’ı yaşattığını savunan Şii mollalar ülkesinde darağacına asıldı…

hzaise-vasiyet

Evet, Behram Ahmedi’yi idam ettiler. Cenazesini bile vermediler ailesine.

Aslında kimse idam edildiğini bile bilmiyordu ilk başta. İdamından birkaç ay sonra Behram’ın annesi oğlu, kızı ve geliniyle onu görmeye gitti yüzlerce kilometre mesafeyi kat ederek ve Behram’ı, oğlunu sordu cezaevi görevlilerine ve duyduğu cevap şuydu: “6 ay önce idam edildi”. Duyunca yıkıldı anne. Annesi kriz geçirdi, 1 ay hastanelik oldu, hastaneden çıkınca memleketlerine döndüler, yolda kaza yaptılar ve Behram’ın anne ve kız kardeşi beyin kanaması geçirdiler. Annesi felç oldu, bir gözünü kaybetti.

Kız kardeşi de olayların şokundan konuşamıyor… Bu olay ama ailenin tek acısı değildi… İdam edilen genç İranlı Kürt Müslüman’ın kardeşi Şehram da aynı suçtan, yani Sünni olmak ve bunun bilincinde olmaktan idam sehpasını bekliyor…

Ve şimdi kardeşiniz Behram’ın darağacına götürülmeden önce Kürtçe söylediği son vasiyetini ilk kez Türkçe altyazıyla dinliyorsunuz:


İran’da idam edilen Sünni Kürt gencin son… paylaşan: ehlisunnet

Kaynak : Medyatimes

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu