AvrupaHaberlerOrtadoğu

İran – Vatikan işbirliği giderek derinleşiyor!

İran- Vatikan işbirliği giderek derinleşiyor!

Vatikan’ın en etkili ismi Papalık Konseyi’nin başkanı ilk kez Şiilerin din merkezi Kum kentinde!

Kardinal Peter Turkson İranlı Şii Ayetullahlarla görüştü, Şiilerle Hıristiyanlar işbirliğine gidiyor.

Papalık Konseyi Başkanı: “Umarım bir gün Papa’yı Kum’da görürsünüz!”

Bir taraftan İslam Birliğinden bahseden diğer yandan Suriye ve Irak’ta asker bulunduran, Hıristiyan Rusya ile birlikte Beşar Esed saflarında muhaliflerle savaşan ve Suriye’yi kan gölüne çeviren, Yemen ve Bahreyn gibi ülkeleri açıkça karıştıran, ABD’nin Afganistan ve Irak’ı işgal etmesini sağlayan İran bu defa da Vatikan ile işbirliğini derinleştiriyor.

Vatikan’ın Papalık Konseyi Başkanı Peter Turkson ilk kez Şii din adamlarının merkezi olan İran’ın Kum kentini ziyaret etti ve İran’ın çeşitli Şii din adamları ve Ayetullahlarıyla görüştü.

İranlı meşhur Şii din adamlarından Ayetullah Mekarim Şirazi ile Kum kentinde görüşen Vatikan’ın ve Hıristiyan dünyasının en etkili din adamlarından Kardinal Peter Turkson “Kum’daki Şii Din adamlarının selamını bizzat Papa’ya” ileteceğini belirtti ve bir gün Papa’nın da Şiilerce Kutsal sayılan Kum kentinde bulunmasını temenni ettiğini söyledi!
Papa’nın hayır dualarını Mekarim Şirazi’ye getirdiğini söyleyen Vatikan’ın etkili ismi “Sizin hizmetinize gelmemiz için fırsat tanıdığınıza çok memnunum” dedi ve “İran’ın muhterem cumhurbaşkanının Papa ile görüşmesi dinler arasında yeni bir hareket başlattı ve Kum ile Roma’nın arasındaki ilişkinin daha da derinleşmesi umudunu verdi” dedi.

Şii din adamlarıyla ilk kez Kum kentinde görüştüğünü belirten Kardinal Turkson bu görüşmelerin kendisini çok derinden etkilediğini ve Kum- Vatikan ilişkisinin devam etmesinin çok yararlı olacağını sözlerine ekledi.

Kum Dini Medreselerinin Şii hocaları ve din adamlarıyla da bir araya gelen Vatikan’ın etkili ismi orada da Şii âlimlerin arasında olmaktan mutluluk duyduğunu açıkladı ve “Kum- Vatikan Ortak heyetinin” işine başlamasını teklif etti.
İran dini medreseler birliğinin başdanışmanı Hüccetul İslam Ref’ati ise teorik konularla bir yere varamayacaklarını söyleyerek Şii- Hıristiyan dünyasının önemli uluslar arası konularda ortak bir karar alması için ortak komisyon kurulmasını istedi.

İran dini medreseler başkanı Ayetullah Seyid Haşim Hüseyni Buşehri de Vatikan Papalık konseyi Başkanı Kardinal Peter Turkson ile görüştü ve İran’daki Şii dini medreselerin Vatikan ile işbirliğini geliştirmek için hazır olduklarını söyledi.

İslam’ın batıda yanlış tanıtıldığını da söyleyen İranlı Şii Ayetullah “ikili ilişkiler ve işbirliklerimizle İran’ın ve Şii din adamlarının İslam’ını sizin dilinizden batı dünyasına tanıtabiliriz” dedi.

Şii dini medreseler Konsey başkanı Ayetullah Muktedai da Kardinal Turkson ile yaptığı görüşmede Şii dini merkezlerin Vatikan ile işbirliğini desteklediğini belirtti ve “bu gün Kum Dini merkezleriyle Vatikan arasındaki işbirliği ve diyalog yeni bir boyut kazanmıştır” dedi.

Papaları seçen konseyin başkanı ve Hıristiyan dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Turkson’un Ayetullah Misbah Yezdi ve diğer birçok Şii din adamlarıyla da görüştüğü belirtildi.

Bundan birkaç gün önce İran’ın eski Vatikan büyükelçisi ve Şii din adamı Hüccetul İslam Muhammed Mescitcamii “Hıristiyanları savunabilecek tek gücün Şii İran olduğunu” belirtmişti!
Kaynaklar:

İran’ın resmi haber ajansları:
http://irna.ir/qom/fa/News/81952278/
http://irna.ir/qom/fa/News/81952279/
http://irna.ir/qom/fa/News/81952248/
http://irna.ir/qom/fa/News/81952255/
http://www.farsnews.com/13941117001127
http://www.ghatreh.com/news/nn30200709
http://www.mehrnews.com/news/3043036
http://www.mehrnews.com/news/3043083
http://khabarfarsi.com/ext/15714131
http://hawzahnews.com/detail/News/371714
http://hawzahnews.com/detail/News/371708
http://hawzahnews.com/detail/News/371712
http://hawzahnews.com/detail/Photo/371667#ad-image-2
http://hawzahnews.com/detail/Photo/371636#ad-image-0
http://hawzahnews.com/detail/Photo/371630#ad-image-13

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu