HaberlerOrtadoğu

İhsan Şenocak’ı Açığa Alan Diyanet Tüzüğündeki Şartın Gereğini Yaptı!

Türkiye’de son dönemlerde kimlik ve duruş sahibi isimlere yönelik artış gösteren haksız uygulamalara bir yenisi daha eklendi ve Dr. İhsan Şenocak hiçbir gerekçe gösterilmeden görevden alındı!

Kamuoyunun İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi (İFAM) kurucusu olarak tanıdığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı Samsun Aşık Kutlu Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi Dr. İhsan Şenocak Diyanet tarafından hiçbir açıklama yapılma gereği duyulmaksızın görevden alındı.

Kararı tek cümleyle değerlendiren İhsan Şenocak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunu söyledi: “Allah’ın (cc) ayetlerini okumaktan daha onurlu bir vazife ve bu yolda bedel ödemekten daha büyük bir şeref tanımıyorum.”

İHSAN ŞENOCAK NEDEN AÇIĞA ALINDI?

Diyanet’in kararının gerekçesi açıklanmamakla birlikte, son dönemde seküler kesimin idarecisi olduğu medyada İhsan Şenocak aleyhine yoğunlaşan haberlerin tesirli olduğu bilinen bir vak’a. İhsan Şenocak vaazlarında cemiyyet hayatın da artan kimi çirkin görüntülere ve haramların yaygınlaşmasına yönelik ikazlar da bulunmuştu.

Bu vak’a ile birlikte  Diyânet müessesesinin laik kesimin tesirinde kalıp ,  tüzüğündeki laiklik umdesine sıkı sıkıya bağlı kaldığını göstermiş oldu.

Sosyal medyada aralarında yazar Yusuf Kaplan ve eğitimci Abdullah Yıldız’ın da bulunduğu birçok kişi Diyanet’in bu kararını haksız bularak duruma tepki gösterdi.

İHSAN ŞENOCAK KİMDİR?

1974 yılında Samsun ’da dünyaya geldi. İlkokuldan sonra hafızlık yaptı. 1994’te Samsun İmam Hatip Lisesi’nden 99’da Ondokuzmayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Okul yıllarında muhalled usulde İslâmî ilimler okudu.

2002’de Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Eğitim Merkezi’ni bitirdi. 2004 yılında OMÜ İlahiyat Fakültesi İslâm Hukuku Anabilim Dalında “İslâm Hukuku’nda Taklit” konulu teziyle yüksek lisans yaptı.

Aynı fakültede “İslâm Hukuku’nda Örfün Hükümlere Etkisi” adlı tezini tamamlayarak doktor oldu. Diyanet İşleri Başkanlığında farklı kademelerde görev yaptı.

1996 yılında Yedibeyza dergisini neşretti. 2005-2010 yılları arasında yayımlanan İnkişaf dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Milli Gazete ve Yeni Şafak’ta müstear isimle dizi ve düşünce yazıları yazdı.

2008’de TV5’te “köprü” programını hazırlayıp sundu. Ülke tv ve çeşitli kanallarda programlar yaptı. Müstear isimlerle farklı türlerde çok sayıda yazı kaleme aldı. Kurucusu olduğu ve kısa adı İFAM olan İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi’nde tefsir, hadis, fıkıh, akâid, usûl, nahiv, mantık, kavâid ve makâsıd gibi temel ve yardımcı ilimler okutmakta, ayrıca araştırma merkezindeki hocalarla birlikte aylık ilim, fikir ve hareket dergisi olan Hüküm Dergisi ’nin ve İFAM‘ın aylık olarak Arapça neşrettiği “ألمجلة الحميدية/el-Mecelletü’l-Hamidiyye” dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu