HaberlerOrtadoğu

ABD, IŞİD’in mazide kalmaması için elinden geleni yapıyor!

ABD’nin Suriye’deki planlarını analiz eden Zvezda televizyonu, Washington’un IŞİD’in mazide kalmaması için elinde geleni yaptığını belirtti. Rus vekil Şamanov da, ABD’nin IŞİD ortadan kalktıktan sonra Suriye’deki askeri varlığını sürdürme planını ‘ileri seviye kabalık’ olarak nitelendirdi.

Washington Post’un (WP) haberine göre ABD yönetimi, IŞİD ortadan kalktıktan sonra asker konuşlandırıp üsler kurduğu Suriye’nin kuzeyinde kalmayı ve Şam’dan ayrı, kendi kontrolünde yönetim kurdurmayı öngörüyor.

‘ABD’NİN PLANI İLERİ SEVİYEDE KABALIK GÖSTERGESİ’

WP’nin haberini Zvezda’ya değerlendiren Duma Savunma Komitesi Başkanı Vladimir Şamanov, Washington’un yaptığı planların ‘ileri seviye kabalık’ göstergesi olduğunu belirtti.

Suriye’de çatışmalar sona erdikten sonra oluşacak tablonun birkaç faktöre bağlı olduğunu kaydeden Rus vekil, öngörülemez politikalar izleyen ABD’nin de bu faktörlerden biri olduğuna dikkat çekti.

‘ABD, BAŞKASININ EVİNE GİREN DOLANDIRICI GİBİ’

Şamanov, ABD’yi ‘başkasının evine giren dolandırıcı’ olarak gördüğünü vurguladı.

Zvezda’nın haberinde ABD Savunma Bakanı James Mattis’in ABD ordusunun Suriye’den ancak Cenevre’deki barış görüşmelerinin başarılı olduğunun belli olmasının ardından çıkacağına dair sözleri de anımsatıldı.

‘ABD, MİLİTANLARA AÇIKÇA YARDIM EDİYOR’

ABD’nin IŞİD’in mazide kalmaması için elinden gelen tüm çabayı gösterdiğinin altını çizen televizyon, Washington yönetiminin Suriye ordusunun eline geçen bölgelerdeki militanların sorunsuz şekilde çıkması için açıkça yardım ettiğini ve Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin militanları vurmasını engellediğini ifade etti.

WP haberinde IŞİD bitince askeri varlığına gerekçe kalmayacak ABD’nin, Suriye’deki varlığının ucu açık olmasını planladığı belirtilmişti.

‘ABD, IŞİD ortadan kalktıktan sonra, Suriye’deki varlığının ucu açık olmasına çalışıyor’ başlıklı haberde, ABD’nin, Suriye’deki varlığını, bugüne dek IŞİD’le savaşla gerekçelendirdiği, şimdi IŞİD’in sonuna gelinirken askeri varlığı devam ettirmeyi, Cenevre görüşmelerinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ödün verdirmek için baskı aracı olarak sunduğu kaydedilmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu