IŞİD, örgütün iki numarası olarak tarif edilen ve aynı zamanda sözcüsü olan Ebu Muhammed Adnani’nin Halep’te öldürüldüğünü duyurdu.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütün sözcüsü Ebu Muhammed Adnani’nin Halep’te örgüt mensuplarını ziyaret ederken öldürüldüğünü duyurdu. Açıklamada başka bir ayrıntı verilmedi.

Reuters‘a konuşan bir Suriyeli muhalif yetkili, Adnani’nin muhtemelen El Bab’da öldürüldüğünü söyledi.

Adnani, 2012’den bu yana örgüt adına pek çok ses kaydı yayınlamış, 2015’ten bu yana yaptığı açıklamalarda dünyadaki sempatizanlara yaşadıkları ülkelerde saldırı yapmaları yönünde çağrılarda bulunmuştu. En son Mayıs ayında yayınladığı ses kaydında Adnani, ABD ve Avrupa çapında Ramazan ayı boyunca saldırılar yapılmasını istemişti.

Suriye’nin İdlib kentinde 1977 yılında doğan Adnani, gerçek ismiyle Taha Subhi Felaha, 2000’li yılların başında El Kaide’ye katılmış ve Irak işgâlinden sonraki dönemde örgüt içinde faaliyetlerde bulunmuştu. 2005’te ABD kuvvetleri tarafından Anbar’da yakalanan Adnani hapse atılmış, 2010 yılında ise serbest bırakılmıştı. Adnani, IŞİD’in kuruluşunda da görev almıştı.

Adnani, 2014’te ABD ve BM Güvenlik Konseyi tarafından terör listesine alınmıştı.

“El Bab’da IŞİD yöneticisini vurduk”

Reuters‘a konuşan bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, Suriye’nin Halep kırsalındaki El Bab’da hava saldırısı düzenlediklerini ve bir IŞİD yöneticisini hedef aldıklarını söyledi. Ancak yetkili, saldırının kimi hedef aldığını açıklamadı ve operasyonun hâlen değerlendirilmekte olduğunu belirtti.